Jak vybrat ten správný zásnubní prsten?

Klenot, který si přeje spatřit každé ženské srdce. To je z čisté lásky věnovaný zásnubní prsten, jež doprovází ona magická otázka a odpověď na ni prozáří celý náš život. Proč je právě v takové chvíli významný diamant? Na to se dnes podíváme.

 

 

Pohled do historie Po dlouhou dobu nebylo rozlišováno, zdali je prsten “zásnubní” (tedy přichází s žádostí o ruku) nebo “snubní”. Zkrátka prsten hovořil o spojení dvou lidí. Již ve starověkém Egyptě (3 000 let př. n. l.) byl prsten (tedy kruh) symbolem věčnosti. Tento prsten se nosil na prsteníčku levé ruky, z něhož podle Egypťanů vedla žíla přímo do srdce, které je symbolem lásky. V těchto dobách byly materiály pro zhotovení prstenů odlišné. Používalo se rákosí (v pozdějších dobách i kosti či kovy). Prst zůstal stejný do dnes a jeho význam je láska a její podoby pro náš život - jak potvrzují i mnohé jazyky (například indonésky se malíčku řekne “jari manis”, což v překladu znamená “sladký prst”).

 

 

 

Proč právě diamant? Poprvé se diamant ve snubním prstenu objevil v roce 1477. S diamantovým prstenem v ruce žádal arcivévoda Maxmilián I. Habsburský o ruku Marii Burgundskou. Od té doby se diamant pojí s prstenem pro tuto významnou příležitost a od chvíle, kdy se diamanty staly běžnou součástí klenotnického řemesla, jsou šperky s nimi a tedy i zásnubní prsteny dostupné nám všem. Málokdo však tuší, že právě diamant v takovém šperku má i další význam. Je totiž vyjádřením a příslibem muže, jak dobře se dokáže o svou nastávající a jejich společnou rodinu postarat. Říká se proto, že hodnota takového diamantového prstenu by měla být rovna nebo vyšší 3,5 násobku mužova měsíčního příjmu. 

 

Zásnubní prsteny dnes Dnešní doba nabízí obrovskou škálu diamantových prstenů, které jsou stvořeny nejčastěji ze zlata nebo platiny. Cenu šperku určuje právě vzácnost diamantů, která se hodnotí podle 4 parametrů. Je to tzv. “4c”, což je CUT = brus, COLOR = barva. CARAT= váha a CLARITY = čistota diamantu. Na trhu je také mnoho prstenů s diamanty o váze 1ct (1 karát), které jsou považovány za “investiční diamanty”. Avšak každý šperk a diamant je hodnotou, která se zpravidla předává po generace. Proto i takový zásnubní prsten může být příležitostí k založení této rodinné tradice.

Jak vybrat?Vždy je dobré připravit si nejprve rozpočet - tedy kolik chcete do takového šperku investovat. Podle toho budete vědět jakou kategorii prstenu a diamantu hledáte. Velmi hezké prsteny jsou k dostání od 10 000 Kč, ale ceny vedou, úměrně k hodnotě diamantu, až do “nekonečna”.  Pak se již rozhodnete podle designu příslušného prstenu a s tím mužům v klenotnictví dobře poradí prodejce, který už zkušenosti má a dobře ví, co které ženě sluší. Vždy ale poslouchejte především své srdce protože právě to je tím, kdo tu krásnou větu při předání šperku pronese.

  

 

 

 

Jakou zvolit velikost?

Šeptá se, že když je zásnubní šperk menší a žena jej neoblékne, přináší to smůlu. Proto je lepší vybrat šperk o malinko větší, když přesnou velikost neznáte (zmenšení velikosti prstenu je běžným a u většiny šperků jednoduchým úkonem).

Protože je jasné, že jít ženě změřit prst jakkoli nenápadně nejde, může pomoci dobrá kamarádka ženy nebo naopak váš kamarád, který vaši partnerku poprosí, aby s ním šla vybrat prsten pro jeho ženu. Je to jedna z možností, jak si nepozorovaně zjistit přesnou velikost prstenu, který hledáte.

 

Přejeme vám, ať je výběr i moment předání krásným zážitkem a pamatujte, že zásnubní prsten není jen nedílnou součástí, ale skutečným klenotem, který vyjádří více než tisíce slov.