Nejzajímavější diamanty světa

Některé diamanty jsou dnes světově proslulé pro svou neuvěřitelnou historii, tradici a ohromující velikost. Seznamte se s těmi, které si získávají pozornost nejen minulosti, ale i současné doby.

De Beers Millennium Star Představte si diamant tak bezchybný a tak obrovský, že žádný ze světových odborníků nedokáže vyčíslit jeho cenu. Přesně tím je De Beers Millennium Star. Byl nalezen počátkem 80. let v dole De Beers v Kongu. Trvalo přes tři roky, než brusiči vytvarovali kámen pomocí laserů. Poté se zjevil světově unikátní, vnitřně i vnějškově nejtřpytivější 203ct diamant hruškového brusu. Harry Oppenheimer, nestor diamantového průmyslu, popsal De Beers Millennium Star jako „nejkrásnější diamant, který kdy měl možnost spatřit". Tento diamant byl odhalen jako hlavní kus De Beers Millennium Diamond Collection. Kompletní kolekce zahrnuje stejně unikátní sytě modré diamanty vážící v součtu 118 karátů, ale i 27ct Heart of Eternity. Tato kolekce byla vystavena v roce 2000 v London´s Millenium Dome.

Hope Nejslavnějším barevným diamantem je Hope. 45,52 ct těžký modrý diamant. Z Indie, kde byl nalezen, ho přivezl Jean Baptiste Tavernier roku 1642. V roce 1668 jej prodal králi Ludvíku XIV. s tučným ziskem, ale brzy jej utratil, aby mohl zaplatit obrovský dluh svého syna. Pak se Tavernier vydal do Indie v naději, že si ztrátu vynahradí, přišel tam však o život, neboť jej roztrhala smečka divokých psů. Král nazval drahokam Modrý diamant koruny a po následujících 118 let byl uchováván ve francouzských korunovačních klenotech. V roce 1792 došlo během francouzské revoluce k jeho odcizení. Po letech se objevil v Amsterdamu, kde byl objednán přebrus u firmy Wilhelm Fals. Falsův syn kámen ukradl, jeho otec následně vinou podlomeného zdraví a psychického vyčerpání a zármutku zemřel. Syn si zřejmě uvědomil, co způsobil a spáchal sebevraždu. Roku 1830 diamant získal velmi bohatý bankéř Henry Hope a od té doby nese prokletý drahokam jeho jméno. Jeden z jeho potomků lord Francis Hope se ocitnul téměř na mizině, jeho žena přičítala vinu za rozpad jejich manželství právě diamantu. Nový kupec, francouzský makléř Jacques Colot zešílel a spáchal sebevraždu, a následující dva jeho majitelé byli zavražděni. Turecký sultán, jež drahokam roku 1908 koupil za 400 000 dolarů, nedlouho poté probodl svoji ženu a byl svržen. A celou rodinu Edwarda McLeana od roku 1911, kdy tento zkázonosný diamant získal, pronásledovaly neblahé pohromy. Říká se, že jediným způsobem, jak se osvobodit z moci předmětu přinášejícího neštěstí, je jeho darování. Právě proto je zajímavé, že jediná osoba, již žádná pohroma nestihla, když Hopeův diamant získala, byl americký klenotník Harry Winston. Diamant koupil od McLeanovy rodiny a věnoval jej Smithsonovu institutu, kde zůstal až dodnes jako mineralogický zázrak.

Centenary Byl objeven v červenci roku 1988 v dole Premier firmy De Beers. Ve své surové podobě vážil 599,10 ct. Mistr brusič Gabi Tolkowski na něm spolu se svou skupinou pomocníků pracoval téměř 3 roky, aby z něj nakonec vybrousil největší diamant na světě, který má nejmodernější brus, vysokou barvu a je bez inkluzí. Jeho váha po vybroušení činí 273,85 ct a má 247 faset. V květnu roku 1991 byl uložen v Londýně do Toweru.

Star of South Africa Surový diamant (o hmotnosti 83,5 ct) našel domorodý pastevec u Griquatownu v roce 1869. Nález tohoto diamantu odstartoval diamantovou horečku a oblast zaplavili statisíce hledačů. Pastevec směnil diamant s farmářem za 500 ovcí, 10 volů a 1 koně. Diamant po vybroušení do briliantové slzy váží 47,69 ct a jeho poslední dosažená cena při prodeji se vyšplhala na závratných 225 000 liber. V současnosti místo uložení kamene není známo, ale čas od času se vyskytnou fotografie bezpečně dokazující, že je stále v oběhu.

Cullinan V roce 1905 byl v dole Premiér firmy De Beers nalezen dosud největší diamant na světě. V surovém stavu vážil 3106 ct a rozměry krystalu byly cca 10 x 6 x 5 cm. Velikostí se dal přirovnat k většímu grapefruitu. Diamant byl nazván Cullinan na počest zakladatele dolu sira Thomase Cullinanana. Surový diamant zakoupila vláda státu Transvaal za cenu asi 1 milionu dolarů a darovala ho anglickému králi Edwardu VII. Král nechal kámen v Amsterdamu vybrousit, brusič rozdělil kámen na dva menší kameny Cullinan I a Cullinan II. Větší Cullinan I se přejmenoval na Velká hvězda Jižní Afriky a váží 530,20 ct, Cullinam II váží 317,5 ct. Oba kameny jsou součástí anglických korunovačních klenotů.

Koh-i-noor Koh-i-noor je kámen, který je opředen legendami snad nejvíc. Není známo, kdy se poprvé objevil. Některé pověsti a legendy říkají, že před dvěma tisíci lety, další datují první zmínku do roku 1304. Na dvě století se ocitl v pokladu velkých mogulů. Pak jej získal do své moci perský šáh Nádir. Po jeho zavraždění se ke kamenu dostali Afghánci, poté sikhové a v polovině 19. století jej získali Britové. Stal se majetkem Východoindické společnosti, která jej darovala královně Viktorii. Královna nechala kámen podruhé přebrousit (velikost se zmenšila ze 186 karátů na současných 108,93 karátů), a nakonec jej odkázala manželce (případně manželovi) britského panovníka. Roku 1936 nechala královna Alžběta (manželka Jiřího VI.) vsadit Koh-i-noor do své koruny.

Taylor - Burton V roce 1969 byl tento 69,42 ct kámen ve tvaru kapky prodán v aukci. Novým majitelem se stal newyorský Cartier, který jej okamžitě pojmenoval právě Cartier. Nicméně hned následující den jej koupil americký herec Richard Burton pro svou neméně slavnou ženu Elizabeth Taylorovou. Tak byl diamant přejmenován na Taylor-Burton. Svůj debut měl na charitativním plese, který se v polovině listopadu konal v Monaku, kde jej Taylorová měla na krku jako přívěsek. V roce 1978 ale americká herečka oznámila, že kámen nabízí k prodeji s tím, že část utržených peněz věnuje na výstavbu nemocnice v Botswaně. Jen za jeho prohlídku musel tehdy potencionální kupec zaplatit 2500 dolarů. V červenci 1979 byl diamant nakonec prodán za 3 miliony dolarů. Poslední zpráva o něm pochází ze Saúdské Arábie.

De Beers Diamond Nedlouho po založení společnost De Beers Corporation v roce 1888 přišel jejich první velký objev. Kámen vážící 428,5 karátu byl tmavě žluté barvy, ihned po vybroušení jej společnost De Beers představila na světové výstavě v Paříži v roce 1889. Fascinovaný dav se valil, aby zhlédnul 228,5karátový skvost, v té době největší vybroušený diamant na světě. Přestože bylo od té doby nalezeno ještě mnoho překrásných diamantů, De Beers Diamond stále drží čtvrté místo ve velikosti vybroušených diamantů na světě.